Skip to content

30 Maple StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1865

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jul 15, 2010

Property Information

Block515
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2A
Sq Footage1,207
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$148,400
45%
Improvement Value:$182,300
55%
Total Assessment$330,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,217+3.8%
2024$10,807+4.0%
2023$10,394+1.6%
2022$10,235-6.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,207DeedBook 12268, Page 8462

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 5834, Page 251

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 5580, Page 638

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5403, Page 887

Property Built

Built

Year Built: 1865