Skip to content

68 Maple StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1870

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Nov 4, 2009

Property Information

Block515
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2A
Sq Footage2,760
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,400
31%
Improvement Value:$312,600
69%
Total Assessment$453,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,366+3.8%
2024$14,804+4.0%
2023$14,238+1.6%
2022$14,020-3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft2,760DeedBook 12226, Page 9545

Property Built

Built

Year Built: 1870