Skip to content

63 New StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1965

Last Sale Price
$880,000
Last Sale Date
Jul 22, 2024

Property Information

Block516
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningR-2A
Sq Footage3,040
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,100
30%
Improvement Value:$310,400
70%
Total Assessment$443,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,044+3.8%
2024$14,494+4.0%
2023$13,939+1.6%
2022$13,726-7.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$880,000

To:

Sq Ft3,040DeedBook 20240, Page 49914

Property Sale

Sale
$427,000

From:

To:

Sq Ft3,040DeedBook 20170, Page 7853Recorded1/26/2017

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 12374, Page 9267

Property Built

Built

Year Built: 1965