Skip to content

347-349 Belleville AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1927
Apartment

Last Sale Price
$1,425,000
Last Sale Date
May 29, 1998

Property Information

Block517
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description41 UNIT APT.
Dwellings1
ZoningR-G
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,435,000
46%
Improvement Value:$1,677,500
54%
Total Assessment$3,112,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$105,576+3.8%
2024$101,717+4.0%
2023$97,826+1.6%
2022$96,332+35.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,425,000

To:

DeedBook 5550, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1927