Skip to content

323 Belleville AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1890
Commercial

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Feb 29, 2000

Property Information

Block517
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
DescriptionOFFICE BLDG
Dwellings1
ZoningPOR
Sq Footage3,419
Acreage0.86

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$568,500
65%
Improvement Value:$303,000
35%
Total Assessment$871,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,561+3.8%
2024$28,481+4.0%
2023$27,391+1.6%
2022$26,973-10.2%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft3,419DeedBook 5677, Page 824

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 5301, Page 569

Property Sale

Sale
$3,500,000
DeedBook 5276, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1890