Skip to content

199 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1992
Commercial

Last Sale Price
$1,750,000
Last Sale Date
Nov 30, 2006

Property Information

Block517
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
DescriptionOFFICE BLDG
Dwellings1
ZoningPOR
Sq Footage---
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$515,300
37%
Improvement Value:$885,800
63%
Total Assessment$1,401,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$47,525+3.8%
2024$45,788+4.0%
2023$44,037+1.6%
2022$43,364-21.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,750,000

To:

DeedBook 12010, Page 5016

Property Sale

Sale
$1,200,000
DeedBook 6061, Page 534

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 5156, Page 704

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5027, Page 126