Skip to content

60 New StreetBloomfield, NJ 07003

Commercial

Last Sale Price
$1,000
Last Sale Date
Sep 16, 2016

Property Information

Block517
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
DescriptionPARKING LOT
Dwellings1
ZoningR-2A
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,200
87%
Improvement Value:$11,100
13%
Total Assessment$85,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,893+3.8%
2024$2,788+4.0%
2023$2,681+1.6%
2022$2,640-23.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,000

To:

DeedBook 20160, Page 82053