Skip to content

143 Belleville Ave.(145)Bloomfield, NJ 07003

Built 1919

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
May 5, 1982

Property Information

Block546
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,595
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,700
38%
Improvement Value:$208,300
62%
Total Assessment$334,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,329+3.8%
2024$10,915+4.0%
2023$10,498+1.6%
2022$10,337-5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000

To:

Sq Ft1,595DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1919