Skip to content

58 Woodland RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1910

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Oct 8, 1999

Property Information

Block546
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,526
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$158,000
30%
Improvement Value:$377,100
70%
Total Assessment$535,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,151+3.8%
2024$17,487+4.0%
2023$16,818+1.6%
2022$16,561-1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft2,526DeedBook 5649, Page 842

Property Built

Built

Year Built: 1910