Skip to content

24 Forest DriveBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Oct 28, 1991

Property Information

Block546
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,261
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$147,600
43%
Improvement Value:$192,400
57%
Total Assessment$340,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,533+3.8%
2024$11,111+5.0%
2023$10,579+1.6%
2022$10,418+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft1,261DeedBook 5189, Page 509

Property Built

Built

Year Built: 1925