Skip to content

72 Pitt StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1896

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Nov 17, 1980

Property Information

Block572
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,253
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,700
41%
Improvement Value:$247,500
59%
Total Assessment$419,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,969+3.9%
2024$13,449+4.1%
2023$12,925+1.6%
2022$12,724-2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000

To:

Sq Ft2,253DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1896