Skip to content

49 Waverly TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1913

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jul 22, 2016

Property Information

Block572
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,352
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,000
45%
Improvement Value:$174,000
55%
Total Assessment$317,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,753+3.8%
2024$10,360+4.0%
2023$9,963+1.6%
2022$9,811-10.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,352DeedBook 20160, Page 81866

Property Sale

Sale
$274,000

From:

To:

Sq Ft1,352DeedBook 12481, Page 9916Recorded2/10/2014

Property Built

Built

Year Built: 1913