Skip to content

53 Osborne StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1870

Last Sale Price
$379,900
Last Sale Date
Dec 16, 2005

Property Information

Block572
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,010
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$179,600
49%
Improvement Value:$189,200
51%
Total Assessment$368,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,510+3.8%
2024$12,052+4.0%
2023$11,591+1.6%
2022$11,414-11.8%
Property History

Property Sale

Sale
$379,900

To:

Sq Ft2,010DeedBook 6273, Page 751

Property Built

Built

Year Built: 1870