Skip to content

16 Waverly TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Mar 28, 2023

Property Information

Block573
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,056
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$134,400
49%
Improvement Value:$142,000
51%
Total Assessment$276,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,375+3.8%
2024$9,033+4.0%
2023$8,687+5.4%
2022$8,239-7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft1,056DeedBook 20230, Page 20735

Property Sale

Sale
$369,900
Sq Ft1,056DeedBook 20220, Page 56936Recorded6/13/2022

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 6294, Page 713

Property Built

Built

Year Built: 1924