Skip to content

42 Waverly TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1922

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Aug 21, 2006

Property Information

Block573
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,340
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,100
40%
Improvement Value:$202,400
60%
Total Assessment$338,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,482+3.8%
2024$11,062+4.0%
2023$10,639+1.6%
2022$10,477+12.5%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft1,340DeedBook 12297, Page 6885

Property Built

Built

Year Built: 1922