Skip to content

29 Spring StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1902

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Mar 30, 1993

Property Information

Block577
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage3,146
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,500
33%
Improvement Value:$245,300
67%
Total Assessment$368,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,510+3.8%
2024$12,052+4.0%
2023$11,591+1.6%
2022$11,414+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft3,146DeedBook 5254, Page 571

Property Built

Built

Year Built: 1902