Skip to content

47 Spring StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1902

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Dec 19, 2002

Property Information

Block577
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage1,936
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,700
36%
Improvement Value:$242,700
64%
Total Assessment$380,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,903+3.8%
2024$12,431+4.0%
2023$11,956+1.6%
2022$11,773-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,936DeedBook 5951, Page 416

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5654, Page 509

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5526, Page 859

Property Built

Built

Year Built: 1902