Skip to content

85 Berkeley AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1911

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Dec 31, 1991

Property Information

Block366
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage3,234
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,200
25%
Improvement Value:$308,200
75%
Total Assessment$412,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,989+3.8%
2024$13,477+4.0%
2023$12,962+1.6%
2022$12,764+25.5%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft3,234DeedBook 5196, Page 584

Property Built

Built

Year Built: 1911