Skip to content

62 James StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1929

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 27, 2002

Property Information

Block578
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningR-2B
Sq Footage3,300
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,900
24%
Improvement Value:$346,600
76%
Total Assessment$453,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,383+3.8%
2024$14,820+4.0%
2023$14,254+1.6%
2022$14,036+15.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5269, Page 772

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1929