Skip to content

48 North Spring StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
May 31, 2005

Property Information

Block722
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,505
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,400
27%
Improvement Value:$298,700
73%
Total Assessment$409,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,877+3.8%
2024$13,369+4.0%
2023$12,858+1.6%
2022$12,662+16.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft2,505DeedBook 6192, Page 480

Property Built

Built

Year Built: 1925