Skip to content

22 Ridge AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 24, 2000

Property Information

Block661
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,373
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,000
30%
Improvement Value:$318,300
70%
Total Assessment$453,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,376+3.8%
2024$14,814+4.0%
2023$14,247+1.6%
2022$14,030+8.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5137, Page 872

Property Built

Built

Year Built: 1926