Skip to content

253 Baldwin StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 30, 2016

Property Information

Block663
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage1,296
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,500
32%
Improvement Value:$236,900
68%
Total Assessment$348,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,818+3.8%
2024$11,386+4.0%
2023$10,950+1.6%
2022$10,783+11.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 5287, Page 686

Property Built

Built

Year Built: 1926