Skip to content

6 Sherman CourtBloomfield, NJ 07003

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 6, 2021

Property Information

Block104
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningCBD
Sq Footage1,320
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,100
26%
Improvement Value:$198,000
74%
Total Assessment$266,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,026+3.8%
2024$8,696+4.0%
2023$8,364+1.6%
2022$8,236+16.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,320DeedBook 20190, Page 75261Recorded8/12/2019

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 12504, Page 8473Recorded7/16/2014

Property Built

Built

Year Built: 1922