Skip to content

41 Warren StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1911

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 25, 2019

Property Information

Block692
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,442
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,100
40%
Improvement Value:$268,000
60%
Total Assessment$444,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,064+3.8%
2024$14,513+10.2%
2023$13,172+1.6%
2022$12,971+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,442DeedBook 20150, Page 98012Recorded12/18/2015

Property Built

Built

Year Built: 1911