Skip to content

351 Hoover AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Date
Mar 1, 2006

Property Information

Block696
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,700
38%
Improvement Value:$225,300
62%
Total Assessment$365,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,381+3.8%
2024$11,928+4.0%
2023$11,472+1.6%
2022$11,297+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1924