Skip to content

359 Hoover AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1919

Last Sale Price
$302,500
Last Sale Date
Jun 15, 2015

Property Information

Block696
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage1,470
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,900
32%
Improvement Value:$255,600
68%
Total Assessment$378,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,839+3.8%
2024$12,369-3.4%
2023$12,808+1.6%
2022$12,612+15.1%
Property History

Property Sale

Sale
$302,500

To:

Sq Ft2,205DeedBook 12561, Page 7987

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 12333, Page 9876

Property Sale

Sale
$112,600
DeedBook 12223, Page 2638

Property Built

Built

Year Built: 1919