Skip to content

10 Bay AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 31, 2023

Property Information

Block696
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningR-1B
Sq Footage3,368
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,400
28%
Improvement Value:$304,800
72%
Total Assessment$425,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,423+3.8%
2024$13,896+4.0%
2023$13,364+1.6%
2022$13,160-3.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5522, Page 586

Property Built

Built

Year Built: 1925