Skip to content

361 Hoover AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1919

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Nov 10, 2022

Property Information

Block696
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,205
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$151,900
34%
Improvement Value:$292,000
66%
Total Assessment$443,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,807+2.1%
2024$14,507+13.1%
2023$12,827+1.6%
2022$12,631+18.1%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000

To:

Sq Ft2,205DeedBook 20221, Page 6166

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft2,205DeedBook 20220, Page 53787Recorded6/2/2022

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5690, Page 189

Property Sale

Sale
$122,600
DeedBook 5427, Page 22

Property Sale

Sale
$24,000
DeedBook 4968, Page 781

Property Built

Built

Year Built: 1919