Skip to content

14 Chapman StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1914

Last Sale Price
$136,050
Last Sale Date
Apr 15, 2013

Property Information

Block696
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage1,492
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,600
42%
Improvement Value:$193,100
58%
Total Assessment$331,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,251+3.8%
2024$10,840+4.0%
2023$10,425+1.6%
2022$10,266-3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$136,050

To:

Sq Ft2,134DeedBook 12448, Page 9451

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 6074, Page 284

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5394, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1914