Skip to content

380 Hoover Ave - Unit 153Bloomfield, NJ 07003

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 12, 2008

Property Information

Block697
Lot95
QualifierC0153
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class35
Description1 BR CONDO+G 74
Dwellings1
ZoningR-G
Sq Footage912
Acreage4.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,000
36%
Improvement Value:$115,500
64%
Total Assessment$180,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,123+3.8%
2024$5,899+4.0%
2023$5,673+1.6%
2022$5,586+17.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5848, Page 626

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5711, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1971