Skip to content

38 Main TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1930

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
May 23, 2002

Property Information

Block913
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,570
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,400
36%
Improvement Value:$235,000
64%
Total Assessment$365,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,394+3.8%
2024$11,941+4.0%
2023$11,485+1.6%
2022$11,309+10.1%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft1,570DeedBook 5890, Page 828

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook 5502, Page 312

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1930