Skip to content

125 North Fifteenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1928

Last Sale Price
$136,000
Last Sale Date
Nov 22, 1994

Property Information

Block6
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,244
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,200
32%
Improvement Value:$212,900
68%
Total Assessment$312,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,586+3.8%
2024$10,199+4.0%
2023$9,809+1.6%
2022$9,660-7.2%
Property History

Property Sale

Sale
$136,000

To:

Sq Ft2,244DeedBook 5341, Page 514

Property Built

Built

Year Built: 1928