Skip to content

42 North Spring StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1915

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Sep 3, 1993

Property Information

Block722
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,618
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,200
38%
Improvement Value:$179,400
62%
Total Assessment$288,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,789+3.8%
2024$9,431+4.0%
2023$9,071+1.6%
2022$8,932-9.8%
Property History

Property Sale

Sale
$138,000

To:

Sq Ft1,618DeedBook 5277, Page 60

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 4926, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1915