Skip to content

79 East Passaic AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jul 13, 1994

Property Information

Block729
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,664
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,800
39%
Improvement Value:$174,400
61%
Total Assessment$288,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,776+3.8%
2024$9,418+4.0%
2023$9,058+1.6%
2022$8,920-7.1%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft1,664DeedBook 5329, Page 194

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5250, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 1925