Skip to content

92 North Spring StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Feb 8, 2002

Property Information

Block730
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,359
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,800
27%
Improvement Value:$305,300
73%
Total Assessment$419,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,216+3.8%
2024$13,696+4.0%
2023$13,172+1.6%
2022$12,971+13.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft2,359DeedBook 5869, Page 731

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 5364, Page 279

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1924