Skip to content

54 Marcy StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 16, 2007

Property Information

Block730
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,278
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,400
36%
Improvement Value:$199,400
64%
Total Assessment$309,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,508+3.8%
2024$10,124+4.0%
2023$9,737+1.6%
2022$9,588+3.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5740, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 1915