Skip to content

56 Marcy StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Nov 8, 2021

Property Information

Block730
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage1,400
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,400
32%
Improvement Value:$234,500
68%
Total Assessment$344,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,699+3.8%
2024$11,271+4.0%
2023$10,840+1.6%
2022$10,675+9.5%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

To:

Sq Ft1,400DeedBook 20220, Page 6254

Property Built

Built

Year Built: 1927