Skip to content

75 Irving TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Date
May 15, 1979

Property Information

Block733
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage888
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,800
41%
Improvement Value:$176,600
59%
Total Assessment$300,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,190+3.8%
2024$9,817+4.0%
2023$9,442+1.6%
2022$9,297+21.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1926