Skip to content

67 Irving TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$435,800
Last Sale Date
Feb 14, 2020

Property Information

Block733
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage1,392
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,800
35%
Improvement Value:$228,300
65%
Total Assessment$352,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,943+3.8%
2024$11,507+4.0%
2023$11,067+1.6%
2022$10,898+8.0%
Property History

Property Sale

Sale
$435,800

To:

Sq Ft1,392DeedBook 20200, Page 32842

Property Sale

Sale
$258,800

From:

To:

Sq Ft1,392DeedBook 12523, Page 770Recorded11/5/2014

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 6141, Page 337

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 6020, Page 789

Property Built

Built

Year Built: 1927