Skip to content

69 Valentine RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jul 31, 2013

Property Information

Block734
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage1,392
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,400
35%
Improvement Value:$238,400
65%
Total Assessment$368,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,510+3.8%
2024$12,052+4.0%
2023$11,591+1.6%
2022$11,414+12.8%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft1,392DeedBook 12451, Page 9856

Property Built

Built

Year Built: 1927