Skip to content

133 Ridge AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1937

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Jun 26, 2018

Property Information

Block734
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,215
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,400
41%
Improvement Value:$187,600
59%
Total Assessment$318,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,787+3.8%
2024$10,392+4.0%
2023$9,995+1.6%
2022$9,842+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft1,215DeedBook 20180, Page 58609

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 12408, Page 6005

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4965, Page 920

Property Built

Built

Year Built: 1937