Skip to content

43 Elston StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1938

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jul 30, 2008

Property Information

Block825
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,219
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,200
42%
Improvement Value:$178,400
58%
Total Assessment$307,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,434+3.8%
2024$10,052+4.0%
2023$9,668+1.6%
2022$9,520+15.5%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft1,219DeedBook 12153, Page 875

Property Built

Built

Year Built: 1938