Skip to content

124 North Spring StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1948

Last Sale Price
$249,000
Last Sale Date
Jul 20, 2009

Property Information

Block731
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,144
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,800
36%
Improvement Value:$188,700
64%
Total Assessment$293,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,956+3.8%
2024$9,592+4.0%
2023$9,225+1.6%
2022$9,084+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$249,000

To:

Sq Ft1,144DeedBook 12209, Page 2190

Property Built

Built

Year Built: 1948