Skip to content

166 Ridge AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1933

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Aug 18, 1999

Property Information

Block737
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage2,108
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,600
35%
Improvement Value:$266,400
65%
Total Assessment$411,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,941+3.8%
2024$13,431+4.0%
2023$12,918+1.6%
2022$12,720+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft2,108DeedBook 5640, Page 406

Property Built

Built

Year Built: 1933