Skip to content

168 Ridge AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$137,500
Last Sale Date
May 1, 1998

Property Information

Block737
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,475
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$146,500
36%
Improvement Value:$262,100
64%
Total Assessment$408,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,860+3.8%
2024$13,353+4.0%
2023$12,842+1.6%
2022$12,646+12.3%
Property History

Property Sale

Sale
$137,500

To:

Sq Ft1,475DeedBook 5585, Page 371

Property Built

Built

Year Built: 1926