Skip to content

15 Plymouth CtBloomfield, NJ 07003

Built 1949

Last Sale Date
Jul 20, 2061

Property Information

Block752
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,293
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$152,700
41%
Improvement Value:$219,900
59%
Total Assessment$372,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,639+3.8%
2024$12,177+4.0%
2023$11,711+1.6%
2022$11,532+19.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft1,293DeedBook 20220, Page 7911

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,293DeedBook 20190, Page 31400Recorded4/5/2019

Property Built

Built

Year Built: 1949