Skip to content

9 Rosewood TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1974

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Nov 4, 2021

Property Information

Block517
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2A
Sq Footage2,325
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,300
34%
Improvement Value:$303,200
66%
Total Assessment$459,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,586+3.8%
2024$15,016+8.8%
2023$13,804+1.6%
2022$13,593-6.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$640,000

To:

Sq Ft2,325DeedBook 20211, Page 40197

Property Built

Built

Year Built: 1974