Skip to content

74 Martin StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1939

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 12, 2024

Property Information

Block815
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,343
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,200
36%
Improvement Value:$209,300
64%
Total Assessment$326,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,825+3.9%
2024$10,420+4.1%
2023$10,012+1.6%
2022$9,855+14.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5120, Page 3

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 5005, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1939