Skip to content

1 Jamie Ct.Bloomfield, NJ 07003

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 31, 2002

Property Information

Block753
Lot61
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,760
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,000
38%
Improvement Value:$272,100
62%
Total Assessment$442,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,996+3.8%
2024$14,448+4.0%
2023$13,895+1.6%
2022$13,683-12.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$123,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1973