Skip to content

49 Jamie Ct.Bloomfield, NJ 07003

Built 1973

Last Sale Date
Jul 16, 1985

Property Information

Block753
Lot73
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,520
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
37%
Improvement Value:$289,500
63%
Total Assessment$459,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,586+3.8%
2024$15,016+4.0%
2023$14,442+1.6%
2022$14,222-8.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1973